جمعه, ۴ خرداد ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-05-24
کد خبر: 5265 |
تاریخ انتشار : 07 سپتامبر 2021 - 15:51 | ارسال توسط :
485 بازدید
0
10
ارسال به دوستان
پ

چابهار یکی از شهرهای جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی این کشور است که در کرانه دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. چابهار علاوه‌بر موقعیت مهمش در منطقه، سوغاتی‌های بسیار خوشمزه و صنایع‌دستی زیبایی دارد.

اخبار گردشگری پارسی :

خوراکی‌ها

شیرینی لندو

سوغات چابهار

تهیه‌ی این شیرینی سنتی و بومی، برای پذیرایی از مهمانان در مناطق مختلف استان رواج دارد. لندو، از ترکیب خرما، گندم و کنجد تهیه می‌شود پس از مخلوط کردن خرمای هسته گرفته‌شده، گندم داغ (برشته) و کنجد، مواد را زیر بار سنگین می‌گذارند تا سفت شوند و حالت چسبندگی پیدا کنند. این مرحله از تهیه‌ی لندو به زمان زیادی نیاز دارد و مواد باید حداقل نصف روز، زیر بار بمانند. پس‌ از اینکه مواد زیر بار به یکدیگر چسبیدند، از زیر بار برداشته می‌شوند و به اشکال مختلف آماده می‌شوند.

صنایع‌دستی

سوزن‌دوزی

سوغات چابهار

هنر بلوچ به‌ویژه سوزن‌دوزی یکی از کهن‌ترین هنرهای ایرانی است که عموما به‌صورت سنتی در میان زنان رواج داشته و امروزه مردان نیز به شکل صنعتی به آن روی آورده‌اند. سوزن‌دوزی از هنرهای زیبا و کاربردی منطقه چابهار نیز به شمار می‌رود که با دوخت‌های سنتی دیگر مناطق ایران کاملاً فرق داشته و به آن «بلوچی دوزی» نیز می‌گویند. این هنر از زندگی و سنن بلوچ ریشه گرفته است که آن را مادران هنرمند به دختران خود آموزش می‌دهند در بلوچستان انواع مختلفی از سوزن‌دوزی‌ها را می‌توان دید.

سوغات چابهار

بیشتر این دوخت‌ها برای لباس خود افراد استفاده می‌شود و مازاد آن را به بازار عرضه می‌کنند. بهترین سوزن‌دوزی از آن زنانی است که بین ۱۸ تا ۳۰ سال سن دارند.

نصب قطعات دوخته‌شده بر لباس علاوه‌بر زیبایی سبب استحکام آن نیز می‌شود. پیراهن زنان با چهار قطعه تزئین یافته که عبارت است از: یک قطعه پیش‌سینه، دو قطعه سرآستین، قطعه دیگری که در پیش‌سینه به‌طور عمودی تا پایین پیراهن دوخته می‌شود و جیب که در اصطلاح محلی «گرمتان» یا «پندول» نامیده می‌شوند.

سوغات چابهار

گاه قطعه عمودی زیر پیش‌سینه به کار نمی‌رود و فقط کنار جیب به‌طور عمودی و بافاصله حاشیه‌دوزی می‌شود. همچنین پایین لباس و پا دامنی (پارچه شلوار) سوزن‌دوزی می‌شود.

سوغات چابهار

در این قطعات از طرح هندسی (و گاه غیر هندسی) مانند انواع گل‌وبوته استفاده می‌شود. طرح‌های غیر هندسی عمدتاً برای تزئین پرده، پشتی، سفره دستمال و غیره به‌کاررفته و به‌صورت قرینه دوخته می‌شود. در سوزن‌دوزی یا بلوچی دوزی که درواقع نوعی رودوزی به شمار می‌آید معمولاً رنگ‌های روشن و گرم مانند نارنجی و قرمز به‌عنوان رنگ‌های اصلی و رنگ‌های دیگر مانند سبز، سفید، سیاه و قهوه‌ای به‌عنوان رنگ‌های فرعی انتخاب می‌شود.

حصیربافی

سوغات چابهار

حصیربافی یکی از صنایع دستی پردامنه چابهار است که مردان وزنان به آن اشغال دارند و بیشتر در نقاطی مرسوم که انبوه درختان وحشی نخل زینتی وجود دارد.

سوغات چابهار

صنایع حصیری را می‌توان به دودسته مصرفی و صادراتی تقسیم کرد گلدان، سبد خمره‌ای (کپاد)، کیف حصیری، سبد نان، فرش، بادبزن و… ازجمله صنایع‌دستی منطقه است.

سکه دوزی

سوغات چابهار

سکه دوزی از مهم‌ترین صنایع‌دستی چابهار به‌حساب می‌آید، از بافت‌های سکه دوزی شده برای پوشاندن و زینت رخت خواب در اتاق‌ها و همچنین برای زینت روی گردن شتر در هنگام عروسی استفاده می‌شود. قطعات پارچه به رنگ‌های مختلف را بروی یک‌تخته نمد یا سایر وسایل مرتبط به هم می‌پیوندند و روی آن‌ها را با آینه‌کاری و انبوه دکمه‌های سفید پیراهن تزئین می‌کنند. به یک لبه که در طرف پایین قرار می‌گیرد منگوله پشمی نیز آویزان می‌کنند. مواد اولیه این هنر یا بهتر است بگوییم صنعت به‌وفور در بازار یافت شده و قیمت مناسبی دارد. محصولات سکه دوزی شده مشتریان پروپاقرصی داشته و به‌عنوان سوغات توسط گردشگران خریداری می‌شود.

چادر بافی

سوغات چابهار

عشایر شهرستان چابهار، سیاه‌چادر یا پلاس خود را خودشان تهیه می‌کنند و گاهی در روستاها نیز پلاس بافته می‌شود. نحوه تولید آن چنین است که روی دار و با استفاده از موی بز به‌عنوان تاروپود آن را می‌بافند.

گلیم‌بافی

 

گلیم چابهار

گلیم‌بافی بیشتر کار زنان چادرنشین است ولی بانوان روستایی ازجمله روستاهای دهستان جهلیان نیز به آن مشغول هستند. بنا به‌گفته روستاییان یک گلیم ۵/۲ در ۵/۱ متر در مدت هفتاد ساعت بافته می‌شود.

زری‌دوزی و گل‌دوزی

سوغات چابهار

دست‌بافت‌های تزئینی چون زری‌دوزی و گل‌دوزی نیز از هنر زنان این شهرستان است. این کارها بسیار جالب است و به‌بیان‌دیگر انواع دستبافت های تزئینی و نقش نگاره‌های عامیانه در این منطقه از ارزش فرهنگی و هنر ویژه‌ای برخوردار هستند.

معرق صدف

سوغات چابهار

ابزار این هنر شامل صدف، چسب، پارچه و البته دستگاه مخصوص تراش و صیقل صدف است که در منطقه آزاد تمامی آن‌ها فراهم و با استقبال بسیاری مواجه است. صدف‌ها از داخل کشور تهیه که پس از شست‌وشو، تراشکاری و صیقل دادن، محصولات این هنر ساخته می‌شود.

تراش سنگ‌های قیمتی

سوغات چابهار

این نوع از صنایع‌دستی توسط سازمان منطقه آزادراه اندازی گردیده است. مواد اولیه آن شامل انواع سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی است که پس از انجام عملیات برش به آن حالت داده و از آن نگین انگشتر و سایر اقلام زیبا می‌سازند.

وسایل زینتی

صنایعی که به‌ویژه ازنظر عشایر و روستاییان بسیار قابل‌توجه بوده و به‌عنوان زینت از آن استفاده به عمل می‌آید عبارت است از تراش انواع حلزون‌های دریایی با ترتیبی که بدان می‌دهند تا جنبه تزئینی به خود گیرد. سینه‌بندها، دست بندهای زینتی برای بانوان، نوارهای مختلف برای حاشیه رخت خواب، پیچ و رشته‌های مخصوص که برای تزئین شتر جمال شده و سایر دواب ساخته می‌شود.

ماهی و میگو تازه

چابهار تنها بندر ایرانی است که در ساحل اقیانوس قرار دارد و چون تحت تاثیر بادهای اقیانوسی است هوای ان در تمام فصل ها دلپذیر است سردترین بندر ایران در تابستان و گرمترین آن در زمستان است. انواع ماهی چابهار به‌صورت تازه و با کیفیت ممتاز و نرخ های عالی عرضه می‌شود.

از لحاظ تولیدات شیلاتی و صنایع وابسته نیز این منطقه حرف های زیادی برای گفتن دارد.ماهی های صید شده از دریای این منطقه دارای کیفیت وگوناگونی بسیار بالایی بوده و طرفداران بسیار زیادی نیز دارد.به همین خاطر است که همواره ماهیان ساحل چابهار از شهرت فراوانی در بین ماهی های جنوب برخوردار بوده و همیشه مشتری‌های پر و پا قرص فراوانی دارد.

شامل ماهی قباد، ماهی سنگسر، ماهی سرخو، ماهی حلوا سفید، ماهی هامور، ماهی شوریده، شیرماهی، میگو و اره ماهی هستند.

ماهی جنوب

 

بازدیدها: 0

منبع خبر «» است و اخبار گردشگری پارسی در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 5265 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09199028006  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه اخبار گردشگری پارسی مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط اخبار گردشگری پارسی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید