جمعه, ۴ خرداد ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-05-24
کد خبر: 9264 |
تاریخ انتشار : 21 سپتامبر 2022 - 14:31 | ارسال توسط :
158 بازدید
0
2
ارسال به دوستان
پ

معاون گردشگری با پیش‌بینی پیک سفر در هفته پیش‌رو و آغاز سفرها از روز چهارشنبه، بر خدمات‌رسانی شایسته به زائران مشهد و آمادگی برای پوشش تعطیلات پایانی ماه صفر تاکید کرد.

اخبار گردشگری پارسی :

به نقل از روابط‌عمومی معاونت گردشگری، رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور و معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از استان‌های معین و همجوار استان خراسان‌رضوی خواست تا برای مانور مهم خدمت‌رسانی شایسته به زائران بارگاه امام رضا (ع) و مسافران تعطیلات پایانی ماه صفر آمادگی کامل و تمرکز جدی بر نظارت تأسیسات گردشگری و اقامتی استان‌ها داشته باشند.

علی‌اضعر شالبافیان ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در نشست مجازی با مدیران کل و مقامات استانداری استان‌های معین خراسان رضوی، شامل استان‌های خراسان‌شمالی، خراسان‌جنوبی، گلستان و سمنان، گفت: طبق پیش‌بینی صورت گرفته از روز چهارشنبه، ۳۰ شهریور ماه امسال به مدت حداقل یک هفته شاهد پیک سفر خواهیم بود. همچنین با توجه به ارادتی که هموطنان به زیارت بارگاه امام رضا (ع) دارند، تعداد قابل توجهی از آن‌ها به صورت پیاده و یا با استاده از امکانات حمل و نقل عمومی به سمت شهر مشهد مقدس مشرف می‌شوند.

او یادآور شد: بر مبنای این شرایط طبق مصوبه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، استان‌های مشخص به نام استان‌های معین خراسان رضوی تعیین شدند. در این مدت توجه کشور نیز به فرایند میزبانی پیش‌رو جلب شد. بر این اساس شخص معاون اول رییس‌جمهور، وزیر کشور، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و استانداران در ستاد مرکزی خدمات سفر همگی تلاش کردند تا با مصوبات اجرایی و اقدامات لازم  زمینه ارائه خدمات شایسته به زائران در مسیر و در شهر مشهد فراهم شود. این جلسه نیز به منظور هماهنگی نهایی و دریافت نقطه نظرات و اقدامات استان‌های معین تشکیل شده است.

انتظاری که از استان سمنان می‌رود

شالبافیان با دریافت گزارش از استان‌های معین به صورت مشخص درباره استان سمنان، تاکید کرد: انتظار ما از استان سمنان  این است که دستاوردهای حاصل در نوروز ۱۴۰۱، در تعطیلات ماه صفر نیز استمرار پیدا کند؛ چرا که استان سمنان برای نخستین بار در بهار امسال کمترین میزان سوانح جاده‌ای را ثبت کرد. این موضوع باید حتما در برنامه ریزی‌های ستاد سفر استان لحاظ شود.

او افزود: استان سمنان می‌تواند با همکاری پلیس راهور، اورژانس و هلال‌احمر نقش مهمی در مسیر بازگشت زائرین و مسافران ایفا و تلاش کند که موضوع اسکان اضطراری و نظارت بر کیفیت خدمات تاسیسات گردشگری در رأس امور جای گیرد و حتما در این خصوص از اصناف یاری گرفته شود.

معاون گردشگری همچنین از مسؤولان استانی سمنان خواست تا از ظرفیت فرمانداری‌ها و دهیاری‌ها در طول مسیر با توجه به وسعت مسیر گذری استان سمنان استفاده شود؛ چرا که طبق تجربه پیشین استان، امکان دخیل کردن دهیاری‌ها هم می‌تواند برای زائران و مسافران جذاب باشد و هم نقش مهمی در کاهش سوانح جاده‌ای داشته باشد.

ماموریتی که به خراسان جنوبی در تعطیلات ماه صفر سپرده شد

معاون گردشگری در ارتباط مجازی با مدیرکل اداره میراث فرهنگی و گردشگری و مسؤولان استانداری خراسان‌ جنوبی نیز گفت: اقدامات استان خراسان‌ جنوبی درباره اسکان اضطراری و تأمین نیازهای ضروری و ارزاق عمومی به‌ویژه در شهرهایی که با ازدحام گردشگر روبه رو خواهند بود همانند طبس، از اهمیت زیادی برخوردار است.

او ادامه داد: در استان خراسان‌ جنوبی تعداد قابل توجهی با خودروی شخصی از این مسیر گذر می‌کنند، بخشی از زائران نیز به صورت پیاده مشرف می‌شوند. از این‌رو تعداد موکب‌ها و اقامتگاه‌های اختصاص یافته می‌تواند در تامین رفاه زوار مؤثر واقع شود.

شالبافیان با یادآوری این‌که همکاری استانداری خراسان جنوبی در نوروز سبب جذب تعداد قابل توجهی از گردشگران شد، بیان کرد: امیدواریم این همکاری را در خدمت‌رسانی به زائران و گردشگران تعطیلات پیش‌رو شاهد باشیم.

او همچنین خواست تا تمهیدات مناسب برای حضور نهادهای امدادرسان انجام و از ظرفیت‌های مردمی نیز برای پذیرایی از زوار استفاده شود.

رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همچنین در ارتباط مجازی با مسؤولان استان خراسان شمالی به عنوان یکی دیگر از استان‌های معین خراسان رضوی با اشاره به اقداماتی که تا پیش از این انجام شده است، اظهار کرد: اقدامات به ثمر نشسته نقش مهمی در ماندگاری مسافران و زائرانی که به استان خراسان رضوی سفر می‌کنند، خواهد داشت و انتظار و خواسته صریح رهبری در سفر به استان خراسان شمالی نیز همین موضوع بوده است.

موکب‌ها در گلستان را بیشتر کنید

شالبافیان همچنین پس از دریافت گزارش استان گلستان به عنوان یکی دیگر از استان‌های معین خراسان رضوی افزود: استان گلستان از منظر فعال کردن فرمانداری‌ها و دهیاری‌ها می‌تواند به صورت جدی وارد عمل شود. بخشی از مسافران حتما در مسیر رفت یا برگشت از استان گلستان گذر می‌کنند.

او تاکید کرد: همه استان‌های معین به‌ویژه استان گلستان به صورت جدی‌تر ظرفیت صنایع بزرگ استان را برای افزایش موکب‌ها به کار گیرند. موکب‌هایی که می‌توانند نقش مهمی در پذیرایی، اطلاع‌رسانی، ارائه امکانات رفاهی و در نهایت خدمات‌رسانی شایسته به زائران داشته باشند.

شالبافیان با اشاره به نیاز به تامین سوخت در برخی از استان‌های معین گفت: در صورت نیاز از وزارت نفت پیگیری تا پشتیبانی جدی‌تری صورت گیرد.

رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همچنین با توجه به این‌که سامانه و شماره تماسی از سوی اداره‌کل استان خراسان‌رضوی برای اعلام محل اسکان زوار و هماهنگی‌های لازم درنظر گرفته شده است، گفت: این اطلاعات به همراه اطلاعیه‌های بازگشت مسافران به قید فوریت در اختیار دبیرخانه ستاد قرار گیرد تا از طریق صدا و سیما و مرکز ملی فضای مجازی در سطح گسترده و کشوری اطلاع‌رسانی شود.

او در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای ارتقاء شایسته خدمات‌رسانی به مسافران، استان‌های معین تعیین کرده است، همانند استان‌های خراسان‌شمالی، خراسان‌جنوبی، مازندران، گلستان، سمنان، یزد و اصفهان که این اقدام حمایت جانبی ارزشمندی در این ایام به شمار می‌آید.

نقص‌ها گزارش و با تخلف‌ها برخورد شود

معاون گردشگری همچنین یادآور شد: با توجه به این‌که زمان تردد و بازگشت هموطنان از استان خراسان‌رضوی گستره چند روزه دارد، از این رو مانور بسیار مهمی پیش‌روی همکاران ادارات‌کل استانی و مسؤولان مربوطه قرار دارد و همچنین نظارت بر تأسیسات گردشگری به‌ویژه اقامتی و پذیرایی به عنوان مهم‌ترین وظیفه همکاران استانی در نظر گرفته شده است و لازم است در صورت قصور و تخلف احتمالی با هدف صیانت از حقوق زوار با همکاری صنوف تخصصی مربوطه برخورد و اعلام موارد نقص شده در دستور کار قرار گیرد.

آغاز پیک سفر از چهارشنبه و آماده‌باش به ۵ استان

در ادامه این نشست، امیر کرم‌زاده ـ‌ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان و مسؤولان استانداری گزارشی از نظارت جدی بر ۷۵۰ کیلومتر مسیر دسترسی به استان خراسان‌رضوی، تلاش برای رفع مشکل سوخت‌رسانی، پیگیری ۳۸۰ مصوبه اجرایی، برپایی ۱۵ پایگاه امداد و نجات و ۲ پایگاه اطلاع رسانی، اختصاص ۸۸ موکب، تجربه ۸۳ درصدی اشغال مراکز اقامتی در ایام اربعین، فعالیت ۴۵ اکیپ نظارتی در سراسر مسیر، ارتقاء وضعیت نمازخانه‌ها وسرویس‌های بهداشتی، کشیک اصناف و تجربه اسکان ۲۳۰۰ نفر در مدارس و ۹۲۰۰ نفر در تاسیسأت رسمی استان در ایام اربعین را ارائه کردند.

هادی شاهوردی ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی ـ‌ و دیگر مسؤولان استانداری این استان نیز اهمیت رسیدگی به ۳۰ هزار زائر پاکستانی، برگزاری نشست‌های ستاد سفر در محل‌های اصلی و بازدیدهای میدانی، دارا بودن محورهای مواصلاتی متعدد با توجه به گستردگی استان و آماده‌باش کامل استان به‌ویژه ۶ شهرستان مهم، نظارت کامل بر شرایط و امکانات آن‌ها و تمهیدات لازم جهت خدمات‌رسانی به زوار پیاده و با وسایل حمل و نقل عمومی به سوی بارگاه امام رضا (ع) مطرح شد.

علی مستوفیان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مسؤولان استانداری خراسان شمالی نیز مواردی از جمله برگزاری جلسات متعدد با فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها، تاکید بر ۳۰۰ کیلومتر آماده  خدمت‌رسانی به زوار، برپایی ۱۰ پایگاه بین‌شهری هلال احمر، ۱۲ ایستگاه پزشکی، ۱۴ موکب غالباً به صورت سیاه چادر با همکاری‌های فرابخشی، نظارت کامل بر سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه‌ها، به خدمت گرفتن مساجد روستاهای حاشیه جاده‌ها در راستای ارائه امکانات پذیرایی و اقامتی، نیاز به تامین آب استان، اختصاص دوش‌های سیار در راستای تأمین نیازهای بهداشتی زوار نیز مطرح شدند.

مسؤولان استان گستان نیز گزارش دادند که همه امکانات عمومی و اختصاصی استان برای میزبانی از زائران بارگاه امام رضا (ع) به عنوان یکی از استان‌های معین خراسان رضوی به کار گرفته شده است و بر این اساس ۹ پایگاه هلال احمر از ورودی غرب تا شرق استان در ۷ شهرستان برپا شده‌اند و ۳ موکب نیز در شهرهای گرگان، کردکوی و علی‌آباد کتول آماده خدمت‌رسانی هستند. همچنین در این استان اقدامات لازم به منظور اقامت‌های اضطراری نیز پیش‌بینی شده است.

سیدجواد موسوی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مسؤولان استانداری خراسان رضوی در این وبینار تدارک امکان اقامت بیش از ۶۰۰ هزار نفر شب اقامت در هفته آخر ماه صفر، تجمیع همه امکانات اقامتی رسمی، دولتی، موقت و اضطراری، در نظر گرفتن شش محور با ۹۰۰ کیلومتر مسیر خدمت‌رسانی در شهرهایی، از جمله نیشابور، تربیت حیدریه، کلات، تربت‌جام و سرخس، پیش‌بینی حرکت ۸۰۰ هزار زائر پیاده در مشهد، نیاز به تامین سوخت، سرویس‌های بهداشتی و حمام سیار، کمک‌های اولیه، دارو، چادر، پتو و غیره مطرح شد.

طبق اعلام خراسان رضوی به زودی سامانه و شماره تماسی برای مدیریت اسکان مسافران در تعطیلات پیش رو اعلام خواهد شد.

در ادامه این نشست مجاری که حجت‌اله غلامعلی ـ‌ دبیر کمیته زیرساخت ستاد اربعین و نماینده وزرات کشور ـ  در ستاد سفر حضور داشت، تاکید شد که هنوز حجم تردد و بازگشت زائران اربعین کاهش پیدا نکرده است و تمرکز بعدی در مسیرهای زائران بارگاه امام رضا (ع) خواهد بود.

او با بیان این‌که الگوی زیست اربعینی که در استان‌های مرزی تجربه شده است در حال تسری به استان‌های مشرف به خراسان رضوی هستند، گفت: این مدل بومی باید تسری پیدا کند و پیش رود.

نماینده وزارت کشور در ستاد خدمات سفر در ادامه، مدیریت حمل و نقل درون شهری و بین‌شهری را از مهم‌ترین اقدامات مورد نیازِ تعطیلات پایانی ماه صفر دانست و درخواست کرد تا استان‌های معین با به کارگیری ناوگان حمل و نقل جاده‌ای حجم بازگشت مسافران را پیش‌بینی کنند.

غلامعلی همچنین در نظر گرفتن امکان اسکان اضطراری را در مدیریت بازگشت هموطنان در زمان‌های مختلف و متوالی مؤثر دانست.

بازدیدها: 0

منبع خبر «» است و اخبار گردشگری پارسی در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 9264 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09199028006  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه اخبار گردشگری پارسی مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط اخبار گردشگری پارسی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید